Якщо процедура приватизації була розпочата, то спадкоємці можуть отримати державний акт

Верховний суд роз’яснив, за яких обставин можна успадкувати права на ділянку, власність на який не була оформлена за життя спадкодавця.

Якщо процедура приватизації земельної ділянки розпочато, то спадкоємці набувача можуть отримати державний акт про право власності на нього.

Відповідна постанова по справі № 336/149/17 ВС прийняв 7 червня 2018 року.

Суть справи: місцева рада передала у власність земельну ділянку в садівничому кооперативі спадкоємиці набувача цієї ділянки, який за життя не отримав права власності на нього. Член садівничого кооперативу, який користувався цією ділянкою з 2009 року, оскаржив рішення ради. Він обгрунтовував позовні вимоги тим, що рішення про передачу земельної ділянки у власність було прийнято після смерті спадкодавця, тобто відносно члена кооперативу, який втратив в ньому членство.

Місцевий суд задовольнив такі вимоги, а апеляційний – відмовив в задоволенні. Позивач вирішив оскаржити рішення апеляційного суду в касації.

Верховний суд в складі колегії суддів Касаційного цивільного суду залишив скаргу без задоволення. ВС дійшов висновку, що у спадкоємців виникає право на завершення приватизації та отримання на своє ім’я державного акту про право власності на земельну ділянку на підставі судового рішення про спадкування, яке вступило в законну силу.

Також ВС зазначає, що рішення про передачу громадянам безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування, є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку.

Крім того, Суд нагадав, що фактичне користування земельною ділянкою не створює права на нього незалежно від тривалості користування, якщо вона не була надана у встановленому законом порядку.

Такі справи підтверджують, що ні втрачає актуальності питання юридичного та фізичного контролю землевласниками своєї нерухомості. Правовий статус такого майна можна відстежувати шляхом звернення до держреєстру, причому найзручніше контролювати зміни в електронному режимі.

З його допомогою про зміни в реєстрі нерухомості можна оперативно дізнатися SMS-повідомленням, електронним листом, а також повідомленням в кабінеті користувача.

Джерело: сайт “ЮРЛІГА”