Не можна вимагати виплати відсотків по кредиту, вже стягнувши іпотеку

Верховний Суд висловився щодо використання банком права на позасудове стягнення предмета іпотеки.

Банк, який отримав право власності на предмет іпотеки в позасудовому порядку, не може вимагати від боржника виплати відсотків по кредиту.

До такого висновку прийшов Касаційний господарський суд в складі Верховного Суду при розгляді справи № 927/84/16, погодившись з висновком суду першої інстанції про відхилення грошових вимог банку в частині простроченої заборгованості за відсотками та пені за їх несвоєчасну сплату.

Роз’яснено, що банк, скориставшись правом на позасудове звернення стягнення на предмет іпотеки, втратив право вимоги щодо виконання боржником основного зобов’язання, в тому числі виплати нарахованих відсотків.

Відповідно до частини шостої статті 36 Закону «Про іпотеку» після завершення позасудового врегулювання будь-які наступні вимоги іпотекодержателя щодо виконання боржником основного зобов’язання є недійсними. Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.

З огляду на встановлені господарськими судами попередніх інстанцій обставини придбання банком права власності на земельну ділянку (предмет іпотеки, який забезпечує виконання зобов’язання боржника за кредитним договором) в передбаченому Законом та договором іпотеки позасудовому порядку шляхом набуття права власності на предмет іпотеки, з огляду на положення частини шостої статті 36 Закону «Про іпотеку», Верховний Суд погодився з висновком місцевого господарського суду про наявність підстав для відхилення грошових вимог банку – відсотків, нарахованих за кредитним договором, оскільки банк вже придбав право власності в позасудовому порядку на предмет іпотеки, який забезпечував виконання цього ж договору.

Постанова по справі була винесена 15 березня 2018 року.

Джерело: сайт «ЮРЛІГА»