За що українців позбавляють субсидій і пільг – названі нові причини

Держава забороняє мати одночасно пільги і субсидії, а також відмовляє в допомозі через зміну прописки і боргів в кілька сотень гривень.

Чиновники придумали нові способи відмовити українцям в отриманні пільг і субсидій. Наприклад, на початку весни 2018 року київський департамент соцполітики почав розсилати пенсіонерам повідомлення про те, що субсидії вони отримувати більше не будуть. Чиновники пояснили це тим, що їх «дохід перевищив податкову соціальну пільгу».

Як незабаром розповіли в Мінсоцполітики, одержувачі державної допомоги не можуть одночасно мати і пільги, і субсидії. Зараз повноваження місцевих управлінь соцдопомоги значно розширили. Тепер вони можуть самостійно приймати рішення про надання субсидій або відмовляти в них. Якщо сім’я втратить право її отримувати, пільги обіцяють не чіпати.

Ще один спірний випадок стався в Чернівцях з бійцем АТО. Після зміни місця реєстрації (прописки) департамент соцзахисту, за заявою місцевого ЖЕКу, виключив його з Єдиного реєстру пільговиків.

Вирішити питання миром у сторін не вийшло і військовий звернувся до суду. Справа дійшла аж до Верховного суду, який в підсумку своїм рішенням № 824/159/17-а постановив продовжувати виплачувати допомогу і нарахувати все недоотримані за період розглядів пільги.

Глибока перевірка                  

А ось сім’ї з Тернопільської області пощастило менше. В обласному Апеляційному суді (рішення від 10 січня 2018 року в справі №595 / 1389/17) розглянули спір між Управлінням праці та соцзахисту Бучацької РДА та одержувачкою соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям в період між 2012 і 2015 роками.

Управлінням було проведено перевірку коректності та повноти інформації, яка подавалася заявником для призначення соцдопомоги, в ході якої контролери виявили, що при поданні декларації про доходи та майновий стан жінка не вказала наявність в сім’ї двох автомобілів.

Суд першої інстанції підтримав субсідіантку, пославшись на відсутність доказів умислу при подачі неповних даних. Але апеляційний суд не погодився з рішенням колег і стягнув з відповідачки неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі близько 33,5 тис. грн.

При цьому, кажуть юристи, практика прискіпливо перевіряти відповідність задекларованого достатку реальному – досить поширена ситуація останнім часом.

«На даний момент складається практика перевірок отримувачів субсидій на предмет відповідності їх майнового стану вимогам, що пред’являються до одержувачів субсидій. Досить часто люди приховують доходи або майно, «забуваючи» їх вказати в декларації або фальсифікуючи дані, ховають інформацію про покупки на суму понад 50 тис. грн. », – розповіла молодший юрист ЮФ Eterna Law Маргарита Татарова.

Без допомоги через мізерний борг

З огляду на те, що в лютому 2018 року обсяг заборгованості населення за житлово-комунальні послуги побив черговий рекорд, досягнувши позначки 36,9 млрд грн., Борги також стають все більш поширеною причиною скасування субсидій.

Ще в минулому році Кабмін зобов’язав служби соцзахисту населення не продовжувати і не надавати субсидії громадянам, які мають борг за ЖК-послуги в розмірі 340 грн. і вище. Призначити або відновити виплату допомоги погоджувалися лише після того, як мешканці принесуть довідку про відсутність заборгованості. Ось тільки не всі згодні з такою постановкою питання.

«Ми отримали безліч заяв з приводу несправедливості такого рішення. Багато з споживачів не визнають борги, оскільки отримували неякісні послуги і оскаржують їх у суді. Але соцслужби не приймали це до уваги і позбавляли людей субсидії до винесення остаточного рішення суду. Уряд упустив той факт, що існує поняття «спірний борг», який якраз і передбачає судові розгляди », – зазначив провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

Як не дивно, в цей раз чиновники визнали свою помилку і внесли зміни в порядок надання субсидій, що усувають дану проблему: «до винесення рішення суду по суті, розмір заборгованості, що оскаржується, не береться до уваги, а субсидія перепризначується на наступний опалювальний період».

«Таким чином, мільйони українців, які могли втратити або вже втратили субсидію через наявність боргу, були відновлені у своїх правах », – додав Галайда.

Автор: ДЕНИС ВЕРГУН

Джерело: ubr.ua