До Державного земельного кадастру збираються внести відомості про всі ділянки
Комітет рекомендує прийняти за основу проект закону про внесення змін до Земельного кодексу України щодо протидії рейдерству.
Народні депутати збираються встановити запобіжники щодо захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок з метою запобігання протиправному поглинанню та захопленню підприємств в аграрному секторі економіки.
Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин рекомендував Верховній Раді прийняти за основу відповідний законопроект № 8121 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству».
Так, законопроектом пропонується визначити, що власник нерухомого майна одностороннім правочином може вимагати нотаріально посвідчити договір, предметом якого є нерухоме майно або його частину, а також скасувати таку вимогу (якщо посвідчення не передбачено законом). Вимога обов’язкового нотаріального посвідчення договору підлягає реєстрації як обтяження в Державному реєстрі прав на нерухоме майно (далі – реєстр) і може бути скасовано за заявою власника нерухомості.
Крім того, державні кадастрові реєстратори отримають онлайн-доступ до відомостей, що містяться в реєстрі, а державні реєстратори прав – до відомостей Державного земельного кадастру (далі – кадастр).
Власникам і користувачам земельних ділянок більше не потрібно буде отримувати паперові витяги про земельні ділянки з кадастру. Держреєстратори повинні будуть при вчиненні реєстраційних дій самостійно формувати такі вилучення в електронній формі.
Також держреєстратори будуть перевіряти не тільки відомості в реєстрі, а й наявність відповідних відомостей в кадастрі. Держреєстратор перевірить, чи має право особа, яка звернулася із заявою про реєстрацію, на вчинення таких дій. Також він перевірить наявність інформації про нерухоме майно в інших державних реєстрах. Заяву про реєстрацію права на нерухоме майно буде залишено без розгляду, якщо кадастровий номер ділянки відсутня в кадастрі.
Законопроект передбачає автоматичне продовження дії договору оренди землі на такий же термін і на тих самих умовах, при наявності умови про автоматичне відновлення і якщо орендована земельна ділянка не відноситься до земель державної або комунальної власності. Інформація про автоматичне відновлення угод обов’язково вноситься до реєстру при проведенні державної реєстрації такого права. Крім того, до реєстру вносяться відомості про ціну (вартість) нерухомого майна та права на нього за відповідними договорами.
Посилюється адміністративна відповідальність за порушення законодавства держреєстраторами при вчиненні реєстраційних дій.
У разі прийняття Закону Кабінет Міністрів зобов’язаний буде до 1 січня 2019 року забезпечити організацію та фінансування внесення в кадастр інформації про всі земельні ділянки, сформованих до 1 січня 2013 року, з присвоєнням всім ділянках кадастрових номерів і зазначенням наявності чи відсутності координат поворотних точок меж земельних ділянок для подальшого їх визначення при переоформленні прав.
Все органы исполнительной власти и местного самоуправления бесплатно подключат к кадастру и реестру.
Як бачимо, не втрачає актуальності питання оперативного контролю реєстраційних дій, завдяки чому власник зможе ефективно відреагувати на спроби рейдерського захоплення свого майна. Про зміни в реєстрі нерухомості можна дізнатися SMS-повідомленням, електронним листом, а також повідомленням в кабінеті користувача за допомогою спеціального сервісу «SMS-Маяк», запущеного на технічній базі «ЛІГА:ЗАКОН».
Джерело: сайт «ЮРЛІГА»