АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ: Індексація з 01 березня 2025 року
З початком нового 2025 року питань пенсійного забезпечення виникло лише більше. Тому, надаємо інформацію, яка буде актуальною у нинішній непростий воєнний час.

Право на пенсію за віком у 2025 році мають особи: у 60 років – за наявності не менше 32 років страхового стажу; у 63 роки – за наявності від 22 до 32 років страхового стажу; у 65 років – за наявності від 15 до 22 років страхового стажу.
“Водночас, якщо особа має страховий стаж, якого не достатньо, пенсію за віком може бути призначено після його набуття. Тобто, якщо особа працюватимете після досягнення 60 років і через 6 місяців набуде 32 роки страхового стажу, то можна звернутися за призначенням пенсії за віком одразу, як тільки буде виконано дану умову. Чекати досягнення 63 років не потрібно”.
Також, Пенсійним фондом України реалізовано можливість, щодо сплати добровільних страхових внесків – щоб збільшити заробіток, який буде враховано у майбутньому при обчисленні пенсії в незалежності від того, чи працює особа, чи перебуває на обліку в центрі зайнятості, чи перебуває за кордоном. “Фактично навіть кожні 100 гривень добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату, яка буде врахована для призначення пенсії, майже на 455 грн”.
Тепер Пенсійний фонд України, надає, порівняно, нову послугу – субсидію на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб.
Одним з актуальних питань є індексація пенсій з 01 березня 2025 року.

Отже, відповідно до чинного законодавства, щороку 1 березня має відбуватися індексація пенсій.
Часто чуємо питання: «пройшла індексація, моїй сусідці пенсію підвищили на 1000 грн, а мені лише на 300 грн. Чому так?», спробуємо роз’яснити причини.
Отже, з 01 березня 2025 року підвищення торкнулося лише “голої” пенсії, без урахування надбавок.
Наприклад, якщо індексація була на рівні 10%, то українцям могли додати до пенсії наступні суми:
мінімальну надбавку у 100-200 гривень – отримали люди, чия розрахункова пенсія є меншою за мінімальну пенсію (2 361 гривня)
надбавки від 300 до 400 гривень – могли отримати українці з розрахунковою пенсією від 3 000 до 4 000 гривень
на надбавки від 400 до 500 гривень – можуть розраховувати люди з пенсією до 5 000 гривень.
підвищення від 1 000 гривень – отримають ті, чия розрахункова пенсія перевищує 10 тисяч гривень.
Таким чином, розмір підвищення пенсії залежить від розрахункової суми пенсії. Найзначніше підвищення отримають ті, у кого пенсія вище 10 тисяч гривень.

Індексація не торкнеться тих, хто вийшов на пенсію протягом останніх трьох років – їхні виплати вважаються актуальними. Однак для таких пенсіонерів може бути встановлена невелика надбавка, як це було в попередні роки.
Індексація також не торкнеться пенсіонерів, чия пенсія перевищує 10 прожиткових мінімумів, що становить 23 610 гривень. Якщо пенсія людини наближається до цієї суми або перевищує її, вона не отримає індексацію.
Для пенсіонерів, які працюють, перерахунок пенсій відбудеться у квітні. Для них передбачений інший механізм підвищення виплат.
Крім того, з 1 березня будуть проіндексовані щомісячні страхові виплати для 158 тисяч потерпілих від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого.
Звертаємо увагу, що також 1 квітня відбудеться автоматичний перерахунок пенсій для 629 тисяч працюючих пенсіонерів (з урахуванням їх оновленого страхового стажу).
Водночас діятимуть тимчасові обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Розмір підвищення за результатами індексації буде обмежено до 1 500 гривень для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії. Це дозволить більш справедливо розподілити обмежений фінансовий ресурс на здійснення індексації та забезпечити підвищення пенсій для українців, які отримують найменші виплати.
Мінімальний розмір підвищення пенсій становитиме не менше, ніж 100 гривень.