Подвійне або друге громадянство: в чому різниця і чи можуть українці мати кілька паспортів
Що таке подвійне громадянство і чому воно в Україні поза законом, розповідає СЬОГОДНІ.
В усіх підводних каменях теми “Подвійне громадянство” нам допомогли розібратися Денис Шкіптан (юрист, який спеціалізується на судових процесах) і Ярослав Буличов (фахівець з міграційного права).
Що таке подвійне громадянство?
В Україні багато хто не розуміє різниці між “подвійним громадянством” і “другим громадянством”. Подвійне (множинне) громадянство – ситуація, коли людина має одночасно громадянство двох або більше держав. При цьому кожне з них може вимагати від особи виконання всіх його цивільних обов’язків. Такий статус стає можливим у громадян тих країн, між якими укладено договір про подвійне громадянство, тобто про взаємне визнання обох громадянств. При цьому обидві країни визнають за своїми громадянами наявність обох громадянств як рівноцінних, а “подвійні громадяни” – зберігають цивільні права обох держав.
У світі небагато країн, які підписали між собою відповідні договори. Як правило, це колишні метрополії і їх колонії. Наприклад, Великобританія має такий договір з Канадою, Індією, Австралією і іншими, Франція – з Канадою, Португалія – з Бразилією, Іспанія – з низкою країн Латинської Америки.
А друге громадянство (третє, четверте і т.д.) – ситуація, коли людина набуває друге громадянство без відома “рідного” держави, громадянином якої є спочатку.
Чому в Україні подвійне громадянство поза законом?
Ст. 4 Конституції України говорить: “В Україні існує єдине громадянство”. Але це не означає, що українцям заборонено мати інші громадянства. Це формулювання означає, що друге громадянство і підтверджучі це громадянство документи не визнаються українським законодавством і не діють на території України. Так, Закон України “Про громадянство” дає таке визначення:
“Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України “.
Це означає, що українець з паспортом України і, наприклад, Кіпру, в Україні буде визнаватися тільки громадянином України. На Кіпрі – тільки громадянином Кіпру. А ось при в’їзді на територію третіх країн, людина сама може вирішувати, який паспорт йому показати на митниці – таким громадянином він і буде вважатися в цій країні. Тобто в Україні подвійне громадянство не заборонено, воно просто не визнається.
Як влада може виявити друге громадянство і яке покарання передбачено за другий паспорт?
Закон України не зобов’язує повідомляти владу про отримання іншого паспорта, а лише залишає за людиною таке право. Тільки повідомлення може вважатися підставою для припинення громадянства України, але автоматичного припинення не відбувається. В цьому і полягає головна проблема законодавчого регулювання питань громадянства в Україні. По суті, влада не має обов’язку перевіряти наявність у людей другого громадянства. І навіть якщо стане відомо про наявність другого паспорта, людина може бути позбавлена українського громадянства, але президент (а відповідно до закону, лише президент має право позбавляти громадянства України) не зобов’язаний цього робити. Тобто з’являється поле для спекуляцій і “подвійних підходів” – чому одного політика чи бізнесмена не позбавляють громадянства, хоча інформація про його другий паспорт спливає в ЗМІ, а іншого позбавляють громадянства України?
За різними оцінками, в Україні близько півмільйона людей мають другі паспорти (в основному, Польщі, Росії, Угорщини, Румунії). Дізнатися влада України про друге громадянство може шляхом запиту до офіційних органів іншої країни про те, чи має ця людина громадянство цієї країни. Також джерелами інформації можуть стати бази даних митних відомств (за якими паспортами людина перетинала кордон), податкових органів (на який паспорт зареєстрована компанія).
Чи можуть громадяни України мати один або кілька паспортів інших держав?
Кожна країна має свої закони щодо отримання другого громадянства і яким чином вона офіційно відноситься до “старого” громадянства людини. Наприклад, в ряді країн Карибського басейну (Домініка, Гренада, Антигуа і Барбуда, і ін.) Паспорт можна “купити” в обмін на інвестиції в економіку країни (від 100 тис. Доларів). При цьому обов’язків щодо відмови від попереднього громадянства немає. В Європі паспорт в обмін на інвестиції пропонують дві країни ЄС – Мальта і Кіпр. Однак і вартість таких програм набагато вище – більше 1 млн євро для Мальти і більше 2 млн євро для Кіпру. У той же час багато європейських країн в обмін на інвестиції (купівля нерухомості або держоблігацій, започаткування бізнесу) надають статус ВНЖ (вид на проживання) або ПМЖ (постійне місце проживання) з подальшою можливістю отримання громадянства. Разом з тим деякі країни, наприклад, Німеччина, під час видачі свого паспорта вимагають надати письмовий доказ, що людина вийшла з попереднього. А в Україні отримати ПМЖ можна за інвестиції в економіку близько 100 тис. Доларів.
Як вирішити проблему подвійного громадянства?
Потрібно чітко прописати норми про вступ і вихід з громадянства України. По пунктах визначити причини і схему автоматичного позбавлення громадянства. У нас людина поки може бути позбавлена громадянства при наявності другого паспорта. Рекомендації про це виносить спецкомісія, передає пропозиції на підпис президента. Але ніяких обов’язків не виникає, тобто приймається особисте рішення держчиновника.
Також треба вирішити питання з другим громадянством чиновників. З 1 травня 2016 року, згідно з Законом “Про державну службу”, на держслужбу не має права претендувати особа, яка має інше громадянство, крім українського. Це виправдано, адже громадяни інших країн не повинні отримувати доступ до держтаємниці. Однак в ЗМІ регулярно з’являється інформація, що мер, депутат або чиновник, який має другий паспорт, балотується на виборах, займає високі посади.
Далі необхідно виробити єдину довгострокову політику – Україна визнає друге, подвійне громадянство чи ні. Мільйони українців виїхали за кордон – США, Канада, Італія, Іспанія, Польща. Позбавляти їх громадянства? Може, Україні варто підписати двосторонні договори з низкою країн і почати визнавати подвійне громадянство. Або ж Україні краще “закрити очі” на другі паспорти, як роблять країни, які залучають інвестиції в обмін на свої громадянства. В цілому, потрібно чітке бачення вирішення проблеми, як провести “паспортну реформу”.
Автор: Понзель Марина Генадіївна